Кабинетът замразява минималната заплата на 620,20 евро за целия период 2026-2028 г. Още от 1 август се въвеждат лични осигуровки за държавните служители и съдебната власт, но не и за МВР и МО. Това гласи писмо с указания на вицепремиера Гълъб Донев, разпратено до министрите за подготовката на бюджет 2026. В указанията са дадени и някои основни параметри, върху които очевидно ще стъпи бюджетната прогноза за следващите две години, видя "Сега".
Минималната заплата в момента се увеличава всяка година според формула, записана в Кодекса на труда. Според текста, размерът ѝ за следващата година се определя до 1 септември на текущата година като 50% от средната заплата за 12-те месеца, за които има последно данни. Сега обаче този текст явно ще бъде суспендиран.
Правителството запазва намерението си да увеличи максималния осигурителен доход на 2300 евро от 1 август и да го запази на същото ниво за периода 2027-2028 г.
От 1 август се предвижда поетапно държавните служители по Закона за държавния служител и заетите по Закона за съдебната власт да започнат да плащат лични осигурителни вноски, като съотношението между осигурителя и осигурения ще бъде 80:20. Това означава, че стъпката ще е доста по-смела от предложената от опозицията, която днес се обсъжда в тристранката – там за тази година личната вноска беше 2% от цялата. Това обаче е възможно, защото за разлика от проекта на опозицията, тук намерението е личната осигуровка да се компенсира с увеличение на заплатата. Това ще се приветства от държавните служители, защото ще увеличи осигурителния им доход, а това означава по-високи пенсии, майчински, болнични и пр.
"Работим по вариант, с който да постигнем равнопоставеност, без да отнемаме права и без да намаляваме доходи. Това е социална справедливост в действие", коментира по този повод вицепремиерът Гълъб Донев в началото на тристранката, където ще се обсъжда същият въпрос, но през предложенията на опозицията. Засега правителството не е обявило официално намеренията си.
Прави впечатление, че въвеждането на лични вноски не важи за МВР и МО, които са в отделен фонд на държавното обществено осигуряване и бюджетът ги осигурява с доста по-високи осигуровки.
Резултатът в конкретните размери на осигуровките ще бъде следният:
– за фонд „Пенсии” посочените размери за осигурителната вноска за лицата, родени преди 31 декември 1959 г. – 19,8% разпределени между работодател и работник – 15,8% и 4%;
– за фонд „Пенсии” посочените размери за осигурителната вноска за лицата, родени след 31 декември 1959 г. са за лицата, които се осигуряват и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд – 14,8% разпределени между работодател и работник – 11,8% и 3%;
– за фонд „Общо заболяване и майчинство” – 3,5% разпределени между работодател и работник – 2,8% и 0,7%;
– за фонд „Безработица” - 1% разпределени между работодател и работник – 0,8% и 0,2%;
– за фонд „Трудова злополука и професионална болест” – вноската е за сметка на работодател 0,7%.
Размерът на осигурителната вноска за здравно осигуряване ще се дели в същото съотношение, като тя се запазва на 8%, разпределени между работодател и работник – 6,4% и 1,6%.
Размер на осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване (универсални пенсионни фондове) - 5% разпределени между работодател и работник – 4% и 1%.
От 1 януари 2027 г. ще започне плавно увеличение на личния дял, до достигане на съотношенията за всички останали, пише в указанията, без да се посочват тези стъпки.
Относно компенсирането на заплатите, в писмото е посочено, че за 2026 и 2027 г. за тези категории лица се предвижда компенсиране на възнагражденията, с оглед запазване на достигнатия нетен доход. Предстои да се види как точно ще стане това.
Известното намаляване с 10% на разходите за заплати и възнаграждения на персонала също остава като ангажимент, но има някои допълнителни детайли.
То трябва да се случи от 1 септември за четирите последни месеца на годината и да се прилага целогодишно за периода 2027-2028 г. Намалението ще важи за персонала по трудови и служебни правоотношения с изключение на делегираните от държавата дейности, МО, сектор Сигурност и лечебни заведения. Това трябва да стане през преструктуриране, защото достигнатите размери на индивидуалните основни възнаграждения се запазват.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 потрес
13:55 23.06.2026
2 честен ционист
13:55 23.06.2026
3 Анонимен
Коментиран от #5, #10, #125
13:56 23.06.2026
4 евалата чалгопитеци
Мислехте че радев щее бори олигарсите нали? Тези олигарси, които по клиповете стояха зад него.
13:57 23.06.2026
5 честен ционист
До коментар #3 от "Анонимен":
Радевисти ще направят всички еднакво "богати" като през Комунизъма.13:57 23.06.2026
6 Факт
13:57 23.06.2026
7 Последния Софиянец
13:58 23.06.2026
8 Чуденка
13:58 23.06.2026
9 Тия
Коментиран от #13
13:58 23.06.2026
10 стоев
До коментар #3 от "Анонимен":
вие добре ли сте с главата?13:58 23.06.2026
11 ДрайвингПлежър
Някой ще обясни ли защо МЗ няма да се индексира с инфлацията цели 2 години?!!!
ТИЯ ЛУДИ ЛИ СА!!! Има 100 места от които да "режат" разходи, те се хващат там дето най-няма! Оказва се, че управлението на Радев няма да бори олигархията, а ще работи за нея!
Коментиран от #22, #94
13:58 23.06.2026
12 Мъдро, мъдро!
13:58 23.06.2026
13 Очевидно
До коментар #9 от "Тия":
Са се откупили Борисов и Пеевски, даже гласуват с неговите.Коментиран от #26
13:59 23.06.2026
14 Пламен
За Г.Герг. и Гундяев ли ?
13:59 23.06.2026
15 Доктор
Коментиран от #33
13:59 23.06.2026
16 Оставка
13:59 23.06.2026
17 Иван
Коментиран от #29
13:59 23.06.2026
18 Емигрант
През терминала требе да лети
14:00 23.06.2026
19 Ввв
14:01 23.06.2026
20 Каква
Коментиран от #117
14:01 23.06.2026
21 Иван
14:02 23.06.2026
22 честен ционист
До коментар #11 от "ДрайвингПлежър":
Защото няма да е прилично утре да сте фалшиви милионери, а след месец фалшиви милиардери, ако изкарате до заплата. Та по-добре да се "замръзят" там за колкото кошници ще стигнат да не си замине от глад човек.14:02 23.06.2026
23 Реджо Емилия
волни, безхаберни и сладко папащи мисирки!
14:02 23.06.2026
24 Ура,,Ура
Коментиран от #108
14:03 23.06.2026
25 Електра
14:03 23.06.2026
26 Хубаво
До коментар #13 от "Очевидно":
са се откупили, ама барем някой лев, от туй краднатото да бяха извадили. Като гледам, пак ние масрафа ще плащаме.Коментиран от #126
14:05 23.06.2026
27 ма ДУРО
Другари боташарите, пак гласувайте за тоя, на общата
14:05 23.06.2026
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 СВО 1 580 дни РЕЗИЛ
До коментар #17 от "Иван":
Инсталираха го точно противниците на еврозоната, които чакаха да върне лева.Хората са казали, че трябва да се внимава какво си пожелаваш.
14:07 23.06.2026
30 Гост
14:07 23.06.2026
31 Траян
14:08 23.06.2026
32 Някой си
Казах аз, че дълго няма да изкара...
14:08 23.06.2026
33 Верно
До коментар #15 от "Доктор":
бе.... И вие я закъсахте. Яко я закъсахте. Хеле ония директори, на закъсалите болници.14:08 23.06.2026
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Дали ще стане така?
Коментиран от #124
14:11 23.06.2026
37 Прогресивно ли ви е 😂🤣😅
Още от 1 август се въвеждат лични осигуровки за държавните служители и съдебната власт, но не и за МВР и МО.
14:11 23.06.2026
38 Един
14:12 23.06.2026
39 Перо
14:12 23.06.2026
40 Грую
Коментиран от #52
14:13 23.06.2026
41 Андрей Новаков евродепутат
14:13 23.06.2026
42 Капково напояване
14:14 23.06.2026
43 Прогресивна България
14:14 23.06.2026
44 56 дни грабеж - 56 дни към фалит
- Отказа да се създаде комисия, която да разследва най-големия олигарх.
- Не казва и дума за съдебна реформа.
- Провери как ще реагира обществото, ако намали майчинството.
- С помощта на ГЕРБ и ДПС гласува ЗА изтеглянето на 3.8 млрд евро нов външен дълг.
- Планира да вдигне осигуровките.
- Назначи отговорните за БОТАШ на директорски държавни позиции.
- Планира да вдигне данъците на имотите.
- Планира да вдигне данъците на по-скъпите автомобили.
В същото това време няма абсолютно никакво намерение да прави реформи в публичния сектор.и НЕ планира да намали публичните разходи.
Not great, not terrible!
Коментиран от #53, #56
14:15 23.06.2026
45 Как
14:16 23.06.2026
46 Цървул
14:17 23.06.2026
47 АГАТ а Кристи
14:18 23.06.2026
48 Програмист
14:18 23.06.2026
49 Икономист
14:18 23.06.2026
50 Всякак добре
14:19 23.06.2026
51 Оставка
14:19 23.06.2026
52 Прогресивна България
До коментар #40 от "Грую":
Генерал Румен Радев е почтен човек, но за съжаление бе поставен пред свършен факт от крадливите ГЕРБ, ПП-ДБ и Шиши. Практически нищо не остана за крадене и трябват такива непопулярни меркиКоментиран от #55, #69
14:19 23.06.2026
53 България е президентска република
До коментар #44 от "56 дни грабеж - 56 дни към фалит":
Президента си е Премиер и има 100% от Парламента..... Това е диктатура.Коментиран от #58
14:20 23.06.2026
54 Див Дивоушън
14:21 23.06.2026
55 честен ционист
До коментар #52 от "Прогресивна България":
Вероятно така се чувства всеки новопостъпил на работа в скотобойната.14:21 23.06.2026
56 Възраждане
До коментар #44 от "56 дни грабеж - 56 дни към фалит":
Сами си го избрахте. Както шопите избраха племенника на Петър Младенов Терзиев в София да се гаври с тях14:21 23.06.2026
57 Мнение
14:21 23.06.2026
58 честен ционист
До коментар #53 от "България е президентска република":
Само глупак би си избрал военен за диктатор.Коментиран от #61
14:23 23.06.2026
59 Прогресивни съветски шарлатани !
14:23 23.06.2026
60 Този коментар е премахнат от модератор.
61 обикновено
До коментар #58 от "честен ционист":
Обикновено диктаторите произлизат от средите на военните. Примери колкото искаш.14:24 23.06.2026
62 Иван Венков
14:25 23.06.2026
63 Българин
Коментиран от #120
14:26 23.06.2026
64 Калоян Методиев бивш шеф
"При положение, че не става въпрос за коалиционно управление да сложиш четирима вицепремиери, е разхищение. При криза разходите се свиват. Радев трябва да обясни кой е министър на правосъвието", каза Методиев.
Той смята, че "това мнозинство ПБ -ДПС се прегрупира и не бива да пипа ВСС". Според Методиев, ще се излиза на нови протести.
14:26 23.06.2026
65 Да си избетеш нов Тато от Тему !
14:27 23.06.2026
66 Асен Василев председател ПГ на ПП/ДБ
14:28 23.06.2026
67 Да изринем чеpвената чyма !
Коментиран от #70, #77
14:28 23.06.2026
68 ЗамръзналиВПрехода
Коментиран от #89
14:28 23.06.2026
69 Един
До коментар #52 от "Прогресивна България":
Че кой го карал да става политик с тази празна фатмашка кратуна. И без него ще се оправим. Ама сега като взе властта, ще вземе и негативите. Стига оправдания. Ако може да праща всички в кафеза, ама неможе, защото само мрънка и накрая едно голямо нищо. Ще го научите по трудния начин, че от военна глава става само галош. Ама първо ще ви ошушка до голо, че да си плати на олигарсите, които го финансираха.14:30 23.06.2026
70 блажени са верующите
До коментар #67 от "Да изринем чеpвената чyма !":
които си мислят, че този ще си тръгне сам.14:30 23.06.2026
71 дядото
14:30 23.06.2026
72 Симо
14:30 23.06.2026
73 Асен Василев председател ПГ на ПП/ДБ
14:31 23.06.2026
74 Курдо Коленков
14:33 23.06.2026
75 Простихора
14:33 23.06.2026
76 Даа ...
---
Чувствам се като герой в много тъпа анимация.
Коментиран от #81
14:33 23.06.2026
77 Този коментар е премахнат от модератор.
78 Тома
14:35 23.06.2026
79 Директора👨✈️
14:35 23.06.2026
80 Чуденка
Коментиран от #92
14:36 23.06.2026
81 аха
До коментар #76 от "Даа ...":
Борисов е жесток играч. Борисов остави Прогресивния да се удави в собствения си популизъм трупан вече 10 години.14:36 23.06.2026
82 газо
14:38 23.06.2026
83 Към малозаплатниците
14:38 23.06.2026
84 Боко
В мвр са най много излишни каки,лели , жени, любовници …на “големите началници” , но за тех няма: осигуровки,няма съкращения , няма контрол на похарченото …
Още от същото пб👌
14:38 23.06.2026
85 Гумен кРадев Решетников 💩
КАКВО СТАВА със Сарафов и Русинова?
КАКВО СТАВА с архива на Петьо Еврото дето внесохме в МП и МВР?
КАКВО става със сигналите ни срещу Райдовска, Белчев и Тахов в МВР?
КАКВО СТАВА с разследването ни, което внесохме в МВР за схемите в Агенцията по вписванията?
Ще ви кажем - НИЩО НЕ СТАВА!
Хайде питайте сега Радев - защо дойде на власт, да слугува на Путин, или да разгражда модела на мафията? Питайте и се стягайте за площадите!
14:40 23.06.2026
86 Мизерия в изобилие
14:40 23.06.2026
87 Прогресивно ми е
14:41 23.06.2026
88 ИЗБИРАТЕЛ
14:41 23.06.2026
89 Боко
До коментар #68 от "ЗамръзналиВПрехода":
В тези вериги е най евтино , тези ги разправяй на някой , който не влизал в тях👍Искаш да пазарувам в твоето магазинче ? , намали с 30-40% стъпката и тогава ще си помисля👍
14:45 23.06.2026
90 Баш Майстора
14:46 23.06.2026
91 Ликвидираха Борисов- Пеевски
14:48 23.06.2026
92 Като
До коментар #80 от "Чуденка":
търсиш финансов министър, пишеш "гугутка".Коментиран от #113
14:48 23.06.2026
93 Иван Венков
Това хора ли са? Срамота! Оставка!
Коментиран от #98
14:49 23.06.2026
94 Ти да видиш
До коментар #11 от "ДрайвингПлежър":
ДОБРО УТРО!Радев щял да работи за олигархията.
ТА ТОВА БЕШЕ ЯСНО ОТДАВНА!
И не само това!
Но 1,5 млн. не го разбраха.
Коментиран от #104
14:50 23.06.2026
95 Спешно
14:51 23.06.2026
96 Пламен
Бори се , човечеца...
14:52 23.06.2026
97 Пловдив
14:52 23.06.2026
98 Пламен
До коментар #93 от "Иван Венков":
Тримата от запаса. :)14:53 23.06.2026
99 Факт
Радев май го инструктираха набързо спонсорите на най-скъпата кампания в историята на България !!!
14:53 23.06.2026
100 Те така
14:54 23.06.2026
101 Ддд
Мисля че, тези "прекрасни " новини ще продължават да ни изненадват до края на тази година, а защо не и догодина.
Така е, като дадете власт на ШАПКАР живял цял живот на държавна издръжка!
14:54 23.06.2026
102 Те така
Коментиран от #106
14:55 23.06.2026
103 Дааа....
Но, пари за заплата (и не само) за Ал. Маринов за "съветник" на Гълъб Донев имааа.
А колко ли още такива "съветници" са назначени? Било то в Министерски съвет, Било в парламента, било на всеки един депутат и още къде ли не?
А ние вием срещу чиновниците, че били много... Ако тези съветници се числят в бройката на чиновниците - с право, но ако не са?
Халал да ни е "прогреса".
14:55 23.06.2026
104 дали 1.5 милиона
До коментар #94 от "Ти да видиш":
или машините сами?Коментиран от #115
14:56 23.06.2026
105 Май ще търсим
Коментиран от #114
14:56 23.06.2026
106 от глад ти се привижда
До коментар #102 от "Те така":
постна пица14:56 23.06.2026
107 Пенсионер
14:58 23.06.2026
108 хаха
До коментар #24 от "Ура,,Ура":
Сивият сектор се осигурява масово на МРЗ. Ако я вдигнат, то реално дали са и 100 000 човека на такава заплата, и то предимно овчари в малки села, чистачи и подобни. Всичко друго са криещите данъци, дето получават разликата в плик.То няма как да намериш общак за 100 евро на ден да носи каси в склад или да бърка цемент, дето прави 2000 евро месечно, ние говорим за МРЗ... С вдигане на МРЗ само се вдигат данъци и нищо повече. По-интересно е, че наистина кастрят законно работещите, които се осигуряват на пълния доход и от там са с максималния осигурителен доход или по-висок. И пак си вървим глупаците да плащат за тарикатите. И след това пак плащаме за тарикатите- с осигуровките на МРЗ пенсията не стига и, айде, даваме минимална пенсия далеч над платените осигуровки. Ама целта не само тук, а в цял ЕС, е да няма средна класа и всеки да взима до 3-4 пъти МРЗ и да мизерства. Колкото и да ти вдигат заплатата, просто те дерат с повече данъци и изравняват с чистача. И се чудят защо квалифицираните бягат масово и няма инженери и лекари, за преглед чакат по няколко месеца и т.н..
И да вземат да публикуват публично средна заплата по министерства бруто и нето. Ще е интересно да знаем колко всъщност харчим за чиновниците. Те се водят на ниско, ама при 0 плащане за осигуровки май минават масово нетото в частния сектор.
15:00 23.06.2026
109 Габрово
15:00 23.06.2026
110 Гуньо Простиа
1. На доячката Пена - 1 чифт галоши;
2. На тракториста Пешо - 1 чифт галоши;
3. На директора на ТКЗС-то 1500 лева
След награждаването трактористът измърморил:
“ Нищо, нека ходи бос !”
15:00 23.06.2026
111 Боташчо
15:01 23.06.2026
112 Пламен
Сега правят ,,кръгом ". :)
15:01 23.06.2026
113 ....
До коментар #92 от "Като":
А гугутка се римува с червена,/красная/ пу......
15:13 23.06.2026
114 Няма
До коментар #105 от "Май ще търсим":
да ги намериш !Те са вече боташари
15:15 23.06.2026
115 Ти да видиш
До коментар #104 от "дали 1.5 милиона":
Да, и аз съм се замислял по този въпрос. Нищо чудно и от машините да има доста проценти, ама толкова много... дори ПП-тата не им стискаше да си гласуват".Явно "прогресистите са по-нагли и от харвардците. ;)
15:18 23.06.2026
116 Поне махнете данъка върху
Коментиран от #127
15:20 23.06.2026
117 ХАХАХА
До коментар #20 от "Каква":
Ставай, ставай... ама не би. Нали знаеш, че във "всенародните въстания" през 2020 г. и по време на юмрука нямаше нищо народно. Всичко беше добре платена дирижирана постановка.Но явно назрява момента и на истинските народни въстания.
15:22 23.06.2026
118 Ти да видиш
А кому са нужни 4-ма вице-премиери?
А по няколко съветници на всеки министър?
15:32 23.06.2026
119 слухове
15:32 23.06.2026
120 Иван Венков
До коментар #63 от "Българин":
Боко, Шиши и останалите не са цвете за мирисане, но не оправдавай безхаберието на сегашните с тях. Чувал ли си за Боташ, който ни струва по 500 хил. Евро всеки Божи ден?Пари в България има, но зависи как се управляват. Да вземеш от бедния и малкия и средния бизнес, не е добро управление.
15:41 23.06.2026
121 А защо
15:42 23.06.2026
122 Този коментар е премахнат от модератор.
123 Народе????
15:53 23.06.2026
124 Факт
До коментар #36 от "Дали ще стане така?":
Това го играха няколко пъти през годините , вдигат и после забравят16:08 23.06.2026
125 мда
До коментар #3 от "Анонимен":
А аз не гласувах за тях, защото първо трябваше да покажат, че заслужават.Съмнявам се в изборния им резултат, а също и в капацитета им да решат всички наследени проблеми!
16:10 23.06.2026
126 Не, няма да плащаме
До коментар #26 от "Хубаво":
Може да си осигуриха мнозинство в парламента, но стабилност няма да могат.Който се договаря с двамата дебели, ще им сърба попарата!
16:12 23.06.2026
127 хаха
До коментар #116 от "Поне махнете данъка върху":
Малко е нагло това с МРЗ без данък. В момента куп народ лъже с осигуровките и данъка и се пише на МРЗ. Вместо да борим сивата икономика, ще я стимулираме с още по-ниски данъци за лъжещите?Замислял ли си се какво става, ако НАП погне наистина за плащане под масата всички фирми с работници на МРЗ или минимални доходи по таблицата за професии и длъжности? Ще излезе, че повечето взимат двойно и тройно. Нека първо оправят този проблем, после при оставащи наистина тези на МРЗ- я са 50-100 000 човека в малки градчета и по селата, я не, да се мисли за данъци, макар че тогава вдигане на МРЗ да компенсира да останат с ДОД 10%, но да получават нето като сега да не плащат ДОД, би било много по-добре.
Ако направят МРЗ без данък, освен реално осигурените да почнем да натискаме фирмите и нас да пишат на МРЗ. Защо да плащаме, а тарикати да ни се смеят?
И само един въпрос. Масово ревете за МРЗ да се вдига или да се освободи от данък. Даже по таблицата за длъжности продавачка трябва да се осигурява на над МРЗ. Как така изскочи толкова народ на МРЗ във форума да ореве да я вдигат или да я освободят от данък? Ако тук не са събрани основно най-бедните и ниско платени, то би трябвало на 100 мнения 10ина максимум да искат вдигане на МРЗ. Даже собственици на фирми и самоосигуряващи се не искат вдигане на МРЗ- вдига им данъците и от там им намаля дохода.
16:16 23.06.2026